CCTV OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ

CCTV…


Cctv, Closed Circuit Tele Vision kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.
CCTV bir Kapalı Devre Televizyon sistemidir.
CCTV teknolojisindeki gelişmeler sonucunda video ile gözetim, günümüzde mevcut olan en değerli korunma, güvenlik ve yönetim aracı halini almıştır. Mağazalar hırsızları ve dürüst olmayan çalışanları izlemek, asılsız kaza iddialarına karşı kanıt toplamak ve birbirinden yüzlerce kilometre uzaklıkta olabilen mağazalarda sergilenen malları gözetim altında tutmak için CCTV sistemlerinden yararlanmaktadır. Kısacası hayatımızın her noktasında korunma ve güvenlik alanındaki faydaları dikkate değerdir.

Ancak, şunu da akılda tutmak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar. Sistemi kuran ve kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilmelidir. Tüm video sistemlerinde olduğu gibi teçhizat seçimi kullanıcının isteklerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle ihtiyaca yönelik tespit yapılarak doğru ürünü kullanmak işin başında belir. Kullanım amacının neyi hedeflediklerini bilinmelidir. geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda ya da alarm durumunda mı kayıt gerektiği konusunda karar verilerek doğru sistem uygulanırsa edinilen fayda da o derecede üst seviyede olacaktır.
Ucuz ürün = tüm isteklere cevap; mümkün değildir.

CCTV Sistemleri kullanılan teknolojilerine göre farklı başlılar altında toplanmaktadır.

ANALOG KAMERA SİSTEMİ
Analog CCTV Sistemleri, Kameralı güvenlik ve izleme sistemleri konusundaki klasik yapıdır.Box Kameralar, Dome Kameralar, Speed Dome Kameralar, IR LED diğer deyişle infrared Kameralar ,Day-Night (Gece Gunduz ) Kameraları,Digital Kayıt Cihazları (DVR lar) ,Matrix Switcher ,Lens vb gibi bilesenleri ile uzmanlar tarafından projenin gereklerine göre tasarlanır.
380 TVL çözünürlükten cmos sensörler ile 1000 TVL çözünürlüğe kadar birçok seçeneği vardır.


IP KAMERA SİSTEMİ


IP kameralar ; çözünürlüğün yüksek olması istenilen yerlerde kullanmaya uygun olup CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.
Maliyet olarak kıyaslanırsa kullanılacak ürüne bağlı olarak analog sistemin yaklaşık iki katına yakın bir maliyeti olduğu söylenebilir.


HDCVI KAMERA SİSTEMİ

 

HDCVI DAHUA'nın geliştirmiş olduğu bir teknolojidir, kendisine has benzersiz bir iletişim protokolü kullanmaktadır. Koaksiyel kablo üzerinden HD görüntü 720P ve Full HD 1080P, ses ve data çift yönlü iletebilen bir teknolojidir. Okisan güvenlik teknolojileri bu iletişimin 750 metreye kadar uzaklıkta çalışabildiğni test etmiştir. 750 metre yada alt yapısı uygun olmayan noktalarda ki teknik çözümü ise fiber convertörler sayesinde 20 KM kadar mesafe problemini de ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem yapısı sayesinde daha önce analog sistem sahibi olan firma, şahıs yada kuruluşların yeni sisteme geçişleri konusunda hem maliyet hem de işçilik anlamında avantajlara sahip olmasını sağlamaktadır. Analog ile IP arasındaki kullanışlı bir teknoloji denilebilir.

 

 

 

FİLOTÜRK

İLETİŞİM